Kudykam - hlava


Začátkem roku 2009 jsme byl požádán firmou Com-pars sro., se kterou mám dlouholeté pracovní a profesní vztahy, o podílení se na výrobě dekorace pro nový lyrikál Michala Horáčka a Petra Hapky Kudykam. Konkrétně šlo o ústřední dekoraci třetího jednání, rozměrnou hlavu. Celá hlava měla podle návrhů scénografky Michaely Hořejší vypadat jako část omšelé pískovcové sochy. Z opačné strany hlavy díly v předchozích jednáních mají podobu a funkci domů, či pokojů.  Pro potřeby scénické práce byla hlava dělena na čtyři samostatné části, samostatně pojízdné na podvozcích. Velikost celé hlavy je cca 8 x 5,5 x 4,5 metru.

Po vypracování dokumentace v mochovských dílnách Com-parsu vyrobili ocelovou konstrukci hlavy. Každý ze čtyř dílů hlavy se skládá z více menších součástí smontovaných dohromady. Konstrukce byla  následně potažena překližkou.

Následující fáze už jsem řešil osobně. Na základní kostru s překližkou bylo potřeba nalepit přes 30 metrů krychlových polystyrenu, podle výkresů a modelu. Příprava materiálu bývá určující, takže se jí musí věnovat patřičná pozornost, aby později nemusel být materiál někde doplňován, nebo jinde zbytečně odřezáván pryč.

lepení polystyrenu, socha, kudykam, výroba, dekorace,

styrofoam sculpture, statue, theatre sets,


Po nalepení materiálu následovala sochařská etapa, náročná na přesnost provedení i vlastní umělecké ztvárnění. Závěrečné dolaďování sochařských prací probíhalo s kozultacemi s autorkou návrhu.
Kompletně vymodelovaná hlava byla nastříkána tónovanou penetrací a smontována v exteriéru, aby mohla proběhnout poslední kontrola tvarů s větším odstupem.

hlava kudykam scéna dekorace výroba

styrofoam giant head, theatre.


Pro zvýšení povrchové mechanické odolnosti byl polystyren upraven tradiční metodou kašírování.

kašírování polystyrenu, socha, hlava, kudykam, výroba


Po proschnutí vřech vrstev kašírky jsem provedl nástřik akrylátovou směsí se strukturou připomínající pískovec.  A na závěr strukturální malbu, stínování a patinaci.

malba, patina, hlava, socha, kudykam


Další fotografie a informace naleznete na oficiálních stránkách inscenace www.kudykam.net


zpět do FOTOGALERIE